home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Wróblowe > Śpiewak Turdus philomelos

informacje

Mam wielki niedosyt, jeżeli chodzi o zdjęcia i obserwacje tego ptaka, zwłaszcza słuchania jego śpiewu. Chyba nie przez przypadek nadano nazwę śpiewak i chciałbym mieć własne, wyrobione zdanie na ten temat. Wielkością przypomina kosa, kwiczoła, ale zdecydowanie trudniej jest go zaobserwować, z racji małej populacji tego ptaka. W przeszłości był trzymany w klatkach, przez swoje walory głosowe. Ten gatunek, mam nadzieję, że będzie czas okazja no i trochę szczęścia, że doczeka się godnej jemu galerii, a nie wyłącznie zdjęć dokumentacyjnych tego gatunku.
Z ostatniej chwili – 02/2014 Nowa Zelandia
Dotychczasowa, dokumentacyjna i nieliczna galeria zdjęć drozda śpiewaka  została wreszcie wzbogacona kilkoma nowymi zdjęciami. Zdjęcia wykonane były w Nowej Zelandii , niejako przy okazji fotografowania o świcie jaskółek australijskich. Na jedynym w odległości kilkuset metrów dużym krzewie, chyba gnieździło się kilka par drozdów i tak powstały prezentowane zdjęcia.
Z ostatniej chwili - 04-2014
Powoli, powoli zwiększa się ilość zdjęć w tej galerii. Daleko jeszcze do zadowolenia, ale fotografia przyrodnicza to nie market i prócz światła, cierpliwości, sprzętu trzeba mieć po prostu szczęście. Drozd śpiewak jeszcze czeka na kumulacje tych czynników.
Z ostatniej chwili 03/2015
Do zrobienia ciekawych zdjęć tego ptaka jakoś nie mam szczęścia to tej pory. Jak nie światło, to znów odległość nie ta, nie takie tło. Tym razem czekałem na grubodzioby. W tym samym miejscu, w którym wykonałem poprzednie zdjęcia. Miejsce przygotowałem wcześniej. Chciałem wykonać zdjęcia grubodziobów bez konwertera tak, aby osiągnąć lepszą jakość zdjęć, oddających bezsprzeczny urok tego ptaka. No cóż siedziałem od 5:30 do południa w dość wietrzny dzień. Nie było lekko, a na domiar złego nie pojawił się ani jeden grubodziób. Niejako na pocieszenie udało się wykonać kilka zdjęć sikory sosnówki i śpiewaka. Niestety śpiewak usiadł po mojej prawej (kilka metrów) w pozycji nie do sfotografowania, patrząc na usytuowanie czatowni. Za to nagranie dźwięku powstało, bez większego kłopotu. Bez większego, bo trzeba było wyczekać moment, w którym żaby z pobliskiego stawu, będą miały przerwą w swych zalotach i nie będą zagłuszały nagrania. Ostatecznie powstało też kilka zdjęć, wprowadzających zmiany w dotychczasowej galerii.
Z ostatniej chwili-06-2023 - Nad jeziorem Majcz Wielki
Z galerią śpiewaka, podobnie jak z galerią muchołówki małej. Czekała latami na dokonanie zmian i zrobienie wreszcie dobrych zdjęć tego gatunku ptaka na mojej stronie. Śpiewaki wprawdzie występują w mojej okolicy, ale są bardzo skryte i zachowują znaczny dystans. Tym razem z dwóch stacjonarnych czatowni powstało na tyle dobrych zdjęć, że galeria zmieniła swój status i trafia do nowości.

Nad jeziorem Majcz Wielki 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki- tekst przewodni – Muchołówka mała.
Zmiany w galeriach ptaków:

1.Muchołówka mała (T,G). 2.Rybołów (T). 3.Śpiewak (T). 4.Gil. 5.Sójka. 6.Czubatka. 7.Sosnówka. 8.Dzięcioł duży. 9.Mazurek. 10.Gągoł. 11.Rudzik. 12.Kapturka. 13.Zięba. 14.Kos. 15.Kowalik. 16.Czarnogłówka. 17.Bogatka.  18.Trznadel. 19.Potrzos. 20.Rokitniczka.
Galeria nowopowstała: Jenot