home

Wykaz alfabetyczny

Galerie 1 - 10 z dostępnych w tej kategorii 34    |    Strona 1 z 4
Faeton białosterny
Faetony
Dokumentacyjne
Fatima
Portugalia
Dostateczne
Ferrara
Włochy
Bardzo dobre
Fibik czarny
Wróblowe

Kostaryka
Z ostatniej chwili-09-2023-Ekwador

Bardzo dobre
Figojad zielony
Wróblowe

Nazwa figojada jest adekwatna do jego menu.  Oczywiście figojad nie żywi się tylko figami, ale także innymi owocami i owadami. Należy do rodziny wilg. Waga jego to około 120 gramów, a długość ciała to ok. 27 centymetrów. Figojad jest więc większy od naszej wilgi. Występuje tu bardzo wyraźny dymorfizmu płciowy. Samce mają dość intensywnie czerwony otok oka, samice są brązowo białe. Zatem na prezentowanych zdjęciach, udało się sfotografować i samca i samicę.

Dostateczne
Filemon białoszyji
Wróblowe

Udało się wykonać kilka zdjęć filemona białoszyjego i trudno cokolwiek opisywać  z kilkusekudnowego kontaktu z tym ptakiem. Ciekawym jest porównanie z innymi gatunkami filemonów, które też dało się uwiecznić.

Dostateczne
Filemon dzioborogi
Wróblowe

Fotografując filemona dzioborogiego miałem wrażenie, że to miniatura dinozaura. Szczególnie głowa i jego dziób. A tymczasem filemon należy do rodziny miodojadów, zaś sama rodzina filemonów liczy 16 gatunków. Prezentowany gatunek filemona jest trzecim w mojej galerii. Filemony żywią się nektarem, ale także owadami, owocami i kwiatami.

Dostateczne
Filemon sępiogłowy
Wróblowe

Galeria filemona sępiogłowego jest galerią praktycznie jednego zdjęcia. No cóż będą i takie pamiątki z Australii. Filemon należy do rodziny miodojadów i nie jest filigranowym ptaszkiem. Długość jego ciała przekracza 30 centymetrów. Ale najciekawsza jest jego głowa, od której Filemon sępiogłowy otrzymał swoją nazwę. Szkoda, że nie udało się wykonać większej liczby lepszych jakościowo zdjęć pokazujących specyficzną urodę tego ptaka. Widziałem go kilka razy, ale jak to bywa w fotografii przyrodniczej, zobaczyć nie jest tożsame z wykonaniem zdjęcia.

Dokumentacyjne
Finlandia krajobraz
Finlandia
Dobre
Fioletek
Kolibrowe

Mimo że udało się uwiecznić wiele gatunków kolibrów, będzie jeden tekst zamieszczony dla wszystkich 22 gatunków sfotografowanych na Kostaryce. Tym razem i czasu było więcej, i światło było lepsze, była więc okazja do wykonania wielu dynamicznych zdjęć. Ciekawe, że jeżdżąc po Kostaryce po przebyciu kilkudziesięciu kilometrów występowały zupełnie inne gatunki kolibrów. Kostaryka to niewielki kraj (kilkanaście procent powierzchni Polski) i na tak niewielkim obszarze występuje taka różnorodność gatunkowa kolibrów.

Dobre

Strony