home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Wróblowe > Sójka Garrulus glandarius

informacje

Sójka jest przedstawicielem leśnej policji, albo jak kto woli należy do leśnego systemem wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem. Wielokrotnie będąc dobrze zamaskowanym w lesie zbliżyła się na tyle blisko, że po uświadomieniu sobie, że mnie zauważyła, podniosła krzyk ostrzegawczy i spłoszyła w najbliższej okolicy wszystkie ptaki. Raz było to doprawdy zabawne, gdy usiadła w odległości około trzech metrów o mojego okienka obserwacyjnego, i przez kilka sekund patrzyliśmy na siebie, ja czekając na jej ostateczną reakcję. Sójka miała żołędzia w dziobie, którego po uświadomieniu , że jestem tuż obok niej, upuściła i rozpoczęła prewencyjna działania ostrzegawcze. Sama w sobie jest pięknym, średniej wielkości ptakiem. Waga to niespełna 200 gramów, przy rozpiętości skrzydeł przekraczającej 50 cm. Jest bardzo żarłoczna. Jeżeli znajdzie źródło pożywienia, to nie poderwie się do lotu, dopóki jej wole nie będzie pełne. Widziałem sójkę w takiej sytuacji, w której nie mogąc więcej pomieścić w przewodzie pokarmowym, ostatnie ziarenko kukurydzy zabierała w dziobie i odlatywała. Podobnie z połykaniem całych żołędzi. Widać, że jest to dla niej wyczynem, przełykanie tak dużych nasion. Sójki, szczególnie poza sezonem lęgowym, coraz częściej są widywane na terenach zurbanizowanych, obrzeżach lasu.
Z ostatniej chwili 10/2013
Zdjęcia sójek, mimo że to dość pospolity gatunek, wcale nie tak łatwo wykonać. W lesie sójka podniesie alarm na nasz widok i tyle będzie ze zdjęć. Chyba najwłaściwszym miejscem są podmiejskie tereny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dodane zdjęcia sójek w październiku 2013 wykonane były w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu na Malcie. Nie są to oczywiście podopieczni zoo, ale przepiękny, duży obszar leśny terenu  zoo sprzyja przebywaniu tam sójek. Ważne jest też to, że nie są one tam aż tak płochliwe, jak sójki zamieszkujące tereny leśne. Przyzwyczajone do spacerowiczów zachowują oczywiście bezpieczny dystans z którym 600-tka sobie bez trudu radzi. Większość dotychczasowych zdjęć sójek prezentowanych w galerii to zdjęcia wykonane w czatowni bielikowej, która pozwoliła na tak bliskie ich sfotografowanie.
Z ostatniej chwili -12/2013
Przy okazji całodniowego pobytu w czatowni bielikowej powstało kilka udanych zdjęć sójek. Czasu było dużo na fotografowanie sójek z tej racji, że bieliki nie przebywały cały czas przed czatownią. Niestety nie sprzyjało światło, aby wykonać dynamiczne zdjęcie podrywającej się do lotu sójki. Nie dość, że nie można było mieć krótkich czasów naświetlania, to na domiar złego sójki podchodziły za blisko czatowni zajmując często cały kadr, chodząc tylko po trawie. Wielokrotne próby spełzły na niczym. Większość dynamicznych zdjąć wylądowała w koszu, a powodem prawie zawsze był brak ostrości, połączony ze złym kadrowaniem. Kilka ujęć ukazujących pięknie rozpostarte skrzydła sójki, eksponującej swoje piękne, połyskujące, jaskrawo niebieskie piórka - nie doczekały się tym razem należnego uwiecznienia. Niemniej jednak statyczne zdjęcia żerujących sójek radykalnie zmieniły galerię tego gatunku. Na pamiątkę wysiłku i prób wykonania dynamicznych zdjęć zamieściłem także kilka tych nieostrych. Będą one w galerii, póki nie uda się wykonać lepszych.
Z ostatniej chwili - 12/2013
Dodałem kilka zdjęć sójek, a właściwe kłótni sójek o miejsce na gałęzi. Niestety, jak często, w grudniowe pochmurne dni, zabrakło znów trochę światła, dla wykonania w pełni wyostrzonych zdjęć. Niemniej jednak, są na tyle ciekawe i wzbogacają dotychczasową galerię, że wraz z ostatnimi nowościami odmieniły dotychczasową galerię sójki i trafiły do nowości strony. Mam nadzieję, że jeszcze nadarzy się okazja do wykonania dynamicznych i ciekawych zdjęć tego pięknego naszego ptaka.
Z ostatniej chwili - 05/2016
Kiedy fotografowałem pierwiosnki nagle pojawiła się sójka i udało sie zrobić kilka ciekawych ujęć z bliskiej odległości. Te zdjęcia oraz inne, wykonane podczas fotografowania myszołowów dwa miesiące temu, były powodem przebudowania galerii.
Z ostatniej chwili – 04/2017
Całodniowe wyczekiwanie z błotniakiem stawowym zaowocowało powstaniem kolejnych ciekawych zdjęć sójek. Galeria została przebudowana.
Z ostatniej chwili- 11/2020
Z ostatniej chwili- 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki 06/2023

Nad jeziorem Majcz Wielki- tekst przewodni – Muchołówka mała.
Zmiany w galeriach ptaków:

1.Muchołówka mała (T,G). 2.Rybołów (T). 3.Śpiewak (T). 4.Gil. 5.Sójka. 6.Czubatka. 7.Sosnówka. 8.Dzięcioł duży. 9.Mazurek. 10.Gągoł. 11.Rudzik. 12.Kapturka. 13.Zięba. 14.Kos. 15.Kowalik. 16.Czarnogłówka. 17.Bogatka.  18.Trznadel. 19.Potrzos. 20.Rokitniczka.
Galeria nowopowstała: Jenot