informacje
Trudno jest opisać moją radość, że udało mi się wykonać tyle, takich zdjęć bociana czarnego. Jest to nieliczny, bardzo skryty, migrujący ptak. Jego rozpiętość skrzydeł to około 2 metry, a długość ciała to około 1 metra, przy masie ok. 3 kg. Mimo, że kształtem i gabarytami ciała bardzo przypomina bociana białego w upodobaniu gniazdowania i miejsc żerowania jest zgoła odmienny. Jego gniazdo jest często w trudno dostępnych miejscach ukryte od naszego wzroku. Trzeba pamiętać też o ochronie strefy przy gnieździe bociana czarnego. Obszar, w jakim żeruje bocian czarny to około 15 km. Prawie nie wydający dźwięków, jest bardzo płochliwy i trudny do fotografowania z racji zachowani i upodobań występowania. Udało mi się go sfotografować dzięki przypadkowi. Jadąc drogą wzdłuż wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, na skraju pola występowały wysychające sadzawki, oczka wodne w których łatwo było o ryby. Tam też dał się zaobserwować. Postanowiłem w nocy ustawić pomiędzy wierzbami swoją plecakową czatownię, w odległości kilkunastu metrów od zbiornika, dodatkowo maskując ją siatką, liśćmi. Sesja trwała kilka godzin, a bocian tak zaakceptował moja obecność, że w niektórych ujęciach ledwo mieścił się w kadrze, stosując 400mm obiektyw z body- pełną klatką. Gniazdo bociana czarnego można podglądać dzięki zamontowanej przy gnieździe kamerze: http://tv.eenet.ee/kurg
Z ostatniej chwili - Turcja 2- 09/2014
Nie wiem jak to się dzieje, że w Polsce ten skryty ptak w Turcji zachowuje się zgoła odmiennie. Wykonywaliśmy zdjęcia z samochodu młodego bociana czarnego bez problemów. Gdyby nie chęć zmniejszenia odległości dzielącej nas do niego, pewnie żerowałby dalej. Przejeżdżamy dalej, a nad niewielką rzeczką sześć bocianów czarnych żeruje spokojnie. Tych spotkań było więcej i zdjęcia powstały zupełnie przypadkowo.
Z ostatniej chwili- 08-2024
Po dwunastu latach powróciłem do miejsca, gdzie zrobiłem swoje najlepsze zdjęcia bociana czarnego. Dzień wcześniej, nieopodal, na polu, widziałem cztery żerujące bociany czarne. Niestety, wyczekiwanie od wschodu słońca nie przyniosło tak owocnych rezultatów fotograficznych jak przed dwunastu laty. Bocian czarny to skryty ptak i trudny do fotografowania. Trzeba, więc dodać zdjęcia do galerii i zapisać w informacjach w galerii bociana czarnego.
Turcja 2 - j.POLSKI
TURCJA 2 - Tekst wprowadzający – orzeł cesarski
1.Orzeł cesarski.2.Orłosęp.3.Kurhannik.4.Sęp kasztanowaty.5.Ścierwnik.6.Kowalik turecki.7.Dzięcioł białoszyi.8.Czapla modronosa.9.Kobuz.10.Kulczyk królewski.11.Jaskółka skalna.12.Kowalik skalny.13.Orzeł stepowy.14.Myszołów wschodni.15.Białorzytka płowa.16.Sikora żałobna.17.Muchołówka mała.18.Lelek.19.Gadożer.20.Mewa armeńska.21.Sójka jasna.22.Świergotek drzewny.23.Warzęcha.24.Muchołówka białoszyja.
SSAKI :1.Wiewiórka perska.2.Wilk południowoazjatycki.
Zmiany w galeriach:
25.Sęp płowy.26.Pustułka.27.Kazarka rdzawa.28.Czapla nadobna.29.Bielik.30.Dzierlatka.31.Kruk.32.Czapla siwa.33.Szczygieł.34.Paszkot.35.Bocian czarny.36.Ortolan.37.Białorzytka.38.Pliszka górska.
Przejdź do galerii : TURCJA - FAUNA