home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Blaszkodziobe > Kazarka rdzawa Tadorna ferruginea

informacje

Warto było polecieć na Fuertewenturę dla widoku kaczki na kamienistej, brązowej pustyni – kazarki rdzawej. Para kazarek pozwoliła sobie wykonać kilka zdjęć, jednak chęć zmniejszenia odległości zawsze kończyła się ich odlotem. Zawsze, bo trzy razy czyniłem podejścia do ich jak najlepszego uwiecznienia.  Waga kazarki nie przekracza 1,6 kilograma, a rozpiętość skrzydeł 1,5 metra. Zdjęciaw locie nad pustynnym krajobrazem, chyba są najciekawsze i reprezentatywne dla tego gatunku w mojej galerii. Znaleźliśmy też dużą grupę kazarek, nad wodą, ale odległość pozwoliła na wykonanie jedynie dokumentacyjnego zdjęcia.
Z ostatniej chwili - Turcja2  09/2014
Kolejne przepiękne, niesamowite miejsce w Turcji. Sporej wielkości jezioro położone w przepięknych górach w Turcji, a nad brzegiem jeziora tysiąc, może dwa tysiące kazarek. Kilkadziesiąt czapli siwych, modronosych, kilkaset kormoranów, mew, szablodzioby i wszechobecne na przelotach żołny. Nie było godziny, abyśmy nie słyszeli odgłosów stad żołn. Niestety latały tak szybko i chaotycznie, że nie powstało żadne zdjęcie. Wracając jednak do kazarek. Nie tak dawno, na Fuertewenturze fotografowałem je po raz pierwszy. Moje zaskoczenie było ogromne, gdy podchodząc w okolice jeziora widać był na jego brzegu tysiące ptactwa wodnego, w tym kazarki. Nie udało sie do nich zbliżyć, ale dodałem kilka zdjęć lecących stad kazarek na tle przepięknych gór tworząc obraz, którego nie da się zapomnieć.
Z ostatniej chwili 06/2016-Mongolia
Kilka ciekawych zdjęć kazarek wykonanych w Mongolii było pretekstem do przebudowy „pustynnej” galerii kazarki rdzawej.
Z ostatniej chwili-09/2022-Londyn
O atrakcyjności fotografowania ptaków w parkach dużych miast już pisałem na mojej stronie przy okazji fotografowania w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Do tego parku zawsze lubię wracać, szczególnie jesienią. Park Św. Jakuba (St James’s Park) przeszedł najśmielsze moje oczekiwania. Mimo, że jego powierzchnia jest polową naszych Łazienek, a może dlatego,  dało się tam zaobserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków. Można było je fotografować bez jakiegokolwiek maskowania i to nieraz z bardzo bliskiej odległości. Czaple siwe zmniejszały odległość do kilku metrów. Niestety w tym dniu wystąpiły trzy ograniczenia. Pierwsze to czasowe. Niestety mój pobyt w Londynie był bardzo krótki i nie mogłem poświecić więcej niż niespełna 3 godziny na fotografowanie ptaków. Drugie ograniczenie to światło. W czasie w którym miałem przyjemność fotografować było dość ostre, kontrastowe światło i nie sprzyjało to powstaniu bardzo dobrych zdjęć. Trzecie utrudnienie to zbliżający się dzień pogrzebu Królowej. Nie tylko Londyn był przepełniony ludźmi, ale także sam park w którym ludzie dosłownie się ocierali o siebie i były ich tysiące. Pewnie będzie trzeba tam wrócić, bo jak przystało na dużą aglomerację, Londyn ma kilka parków i kto wie co się jeszcze uda tam zaobserwować i sfotografować. Jak na krótki pobyt w tym miejscu to efekt jest imponujący. Dodałem nową galerię ptaka należącego do fauny Polski i jest nią sterniczka (393/467). Ptak ten pojawił się w Polsce niespełna 20 razy, a więc jest wielką rzadkością w naszym kraju. Powstała też galeria śnieżycy małej. Dodałem też zdjęcia do galerii bernikli rdzawoszyjej, gęsiówki egipskiej i wiewiórki szarej. Tu największe zadowolenie ze zdjęć bernikli rdzawoszyjej. Tak piękny ptak, do tej pory miał jedynie kilka dokumentacyjnych zdjęć wykonanych ze znacznej odległości. Wreszcie tu nastąpiły zmiany po 8 latach galeria zmienia swój wystrój i status jakościowy zdjęć. Niniejszy tekst jest wspólny dla wszystkich galerii powstałych i zmienionych po wizycie w parku w Londynie.
Z ostatniej chwili-03/2023-Maroko

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA

Maroko-język POLSKI

MAROKO-tekst przewodni- Wróbel pustynny (T)
Galerie nowopowstałe:
PTAKÓW:

1.Wróbel pustynny(T). 2.Gilak pustynny. 3.Puchacz pustynny. 4.Raróg górski(T). 5.Skowroniak. 6.Pokrzewka saharyjska(G). 7.Skowron pustynny(G) 8.Górniczek mały. 9.Pleszka algierska. 10.Gilak ciemnogłowy. 11.Białorzytka Maghrebska. 12.Rudorzytka. 13.Stepówka piaskowa(G). 14.Trznadel saharyjski. 15.Skowronik rudawy. 16.Pokrzewka algierska. 17.Tymal saharyjski(G). 18.Lelek egipski. 19.Dzięcioł algierski. 20.Sroka gołooka. 21.Białorzytka czarnogardła.
SSAKÓW: 1. Arui grzywiasta. 2.Gundia berberyjska.
GADY: Duméril's fringe-fingered lizard
Zmiany w galeriach:
PTAKÓW:

1.Białorzytka saharyjska(T). 2.Białorzytka pustynna. 3.Białorzytka żałobna. 4.Pliszka górska. 5.Górniczek. 6.Pójdźka. 7.Pustułka. 8.Dzierlatka iberyjska. 9.Dzierlatka. 10.Modraszka kanaryjska. 11.Skowrończyk krótkopalcowy. 12.Wrończyk. 13.Wieszczek. 14.Góropatwa berberyjska. 15.Bogatka. 16.Sierpówka. 17.Kulczyk. 18.Kopciuszek. 19.Krogulec. 20.Bilbil ogrodowy. 21.Zięba. 22.Pliszka siwa. 23.Głuszek. 24.Wróbel. 25.Kruk pustynny. 26.Wróbel śródziemnomorski. 27.Kazarka rdzawa. 28.Gołąb skalny. 29.Jerzyk mały. 30.Skowronik piaskowy.31.Sokół wędrowny.

MAROKO FAUNA          SAHARA (T)                      GÓRY ATLAS                    MAROKO KRAJOBRAZ

MARRAKESZ                 MARRAKESZ MEDINA         MAROKO FLORA               MAROKO POZOSTAŁE