home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Blaszkodziobe > Ohar Tadorna tadorna

informacje

Tak to już bywa, że podczas warsztatów fotograficznych, a właściwie przy okazji wyjazdu na  nie, trafi się jakieś jajko niespodzianka. Tym razem takim zupełnie nieplanowanym gatunkiem okazał się ohar. O takie „rodzynki” w Szwecji nie trudno, zwłaszcza przed przeprawą promową. Ohary były w zasięgu obiektywu, edredony i kormorany już trochę trudniej z dostępem. Nad brzegiem widać było dwie pary oharów. Jedna z nich bardzo bojaźliwa i prawie natychmiast odleciała. Druga zachowując pewną odległość dała sobie wykonać prezentowane zdjęcia. I dobrze, bo to piękny ptak, a tak niedawno, nad Bosforem widziałem stado oharów składające się z kilkudziesięciu osobników, jednakże z bardzo dużej odległości. Nie powstało wówczas żadne zdjęcie, nawet inicjujące galerie tego gatunku. No cóż bywa i tak, ale tym razem powstało tyle zdjęć, że powstała pełnowymiarowa galeria tego gatunku.
Z  ostatniej chwili  04/2014
Tego jeszcze nie było. Ohar jeszcze w nowościach, a już udało się wykonać na tyle ciekawych zdjęć, że cała galeria została zmieniona.  W kwietniu w Juracie i Jastarni, nie było problemu z ich spotkaniem, zwłaszcza wcześnie rano. Może trochę za wcześnie, bo wiele dynamicznych ujęć, niestety była nieostra, na skutek długich, za czasów ekspozycji. Ale, kolejny powód do zadowolenia związany z tym gatunkiem, to to, że udało się nagrać dźwięk ohara. Na szczęście zatoka była spokojna, ale obmywające brzegi niewielkie fale i tak zakłóciły prezentowane nagranie. Ohary wydawały jeszcze inne dźwięki, od prezentowanych, ale te wydawały je podczas odlotu i przylotów, a wówczas wykonywałem zdjęcia. Tak, więc wiele dynamicznych zdjęć oharów trafia i to do pierwszej galerii. Sądzę, że kwintesencją ptasich foto-galerii, jest oczywiście prezentacja dynamicznych zdjęć w locie ptaków. Tym razem chyba się udało…
Z ostatniej chwili 08/2014
W oczekiwaniu na kulika wielkiego, niespodziewanie przed obiektywem pojawił się młody ohar. Był tak blisko, że słychać było jak żeruje, przecedzając wodę nad brzegiem. Dodałem kilka zdjęć.
Z ostatniej chwili - 06/2016
Kilka godzin wyczekiwania na niewielkim zbiorniku, na skraju mongolskiej wioski, zakończyło się wykonaniem zdjęć szczudłaków, szablodziobów, cyranki i oharów. A że ciekawych zdjęć oharów było wiele, nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatnich chwili- 04/2018 Włochy Sardynia
Ohary pojawiały się kilka razy w grupie kilkunastu osobników przed czatownią na Sardynii. Obserwowanie ich zalotów godowych, przepychanek, kłótni było ciekawym zajęciem w oczekiwaniu na flamingi. Powstało też nowe nagranie ich odgłosów i galeria została uzupełniona o nowe zdjęcia.

Mongolia - wykaz j. POLSKI

Mongolia tekst wprowadzający - pustynnik
Galerie nowopowstałe:

PTAKI: 1.Pustynnik (T,G)2.Sęp himalajski(T)3.Bielik wschodni(T) 4.Żuraw stepowy (T) 5.Myszołów mongolski (T) 6.Uhla zajatycka(T) 7.Nagórnik (T) 8.Raróg (T).9.Orzeł przedni (T).10.Sikora lazurowa (G,T).11.Górniczek (T,G).12.Wrończyk (T, G)13.Kalandra mongolska (T).14.Mewa mongolska (T,G).15.Gęś tybetańska (T,G).16.Kobczyk amurski (T,V).17.Wróbel skalny (T,G).18.Trznadel białogłowy (T,V).19.Białorzytka pustynna (T,G).20.Drzemlik.21.Dzierzba pustynna (T).22.Remiz jasnogłowy (T,G).23.Sieweczka stepowa (T).24.Pliszka cytrynowa (T).25.Świergotek szponiasty. 26.Sieweczka pustynna (T).27.Hełmiatka (T).28.Pleszka chińska (T).29.Błotniak wschodni (T).30.Gęś łabędzionosa (T).31.Świstunka brunatna.32.Muchołówka rdzawogardła.33.Jerzyk białorzytny (T). 34.Trzciniak grubodzioby.35.Muchołówka brunatna.36.Kawka srokata.37.Cyranka.38.Skowrończyk mongolski.
SSAKI: 1.Koń Przewalskiego (T). 2.Suseł długoogoniasty (T,G).3.Gazela mongolska (T).4.Lis stepowy (T).5.Baktrian-wielbłąd dwugarbny (T). 6.Jak (T).7.Świstak stepowy (T).8.Szczekuszka mongolska.
GADY: 1. Krągłogłówka różnobarwna. 2. Wąż diony (T).
PŁAZY: Ropucha mongolska.
Zmiany w galeriach ptaków:
1.Sęp kasztanowaty (T).2.Kania czarna (T, G ).3.Świstunka ałtajska (T,G).4.Świergotek tajgowy.(T,G).5 Biegus malutki (T).6.Świerszczak melodyjny (T).7.Kobuz (T).8.Słowik rubinowy (T,G).9.Czarnowron (T,G).10.Świstunka złotawa (T).11.Szczudłak (T,G). 12.Kazarka rdzawa (T).13.Sieweczka morska (T).14.Czapla siwa (T).15.Dudek (T).16.Sęp płowy (T).17.Świstunka północna.18.Jerzyk.19.Ohar.20.Łabędź krzykliwy.21.Orłosęp (T).22.Orzeł stepowy.23.Perkoz rogaty. 24.Rybitwa białoskrzydła. 25.Szablodziób. 26.Białorzytka płowa.27.Kamusznik.28.Kormoran.29.Białorzytka.30.Gągoł.31.Krwawodziób. 32.Mazurek.33.Skowronek.
Przejdź do galeri: MONGOLIA -FAUNA                  MONGOLIA- DIAPORAMA

Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna
Tadorna tadorna