home

Posłuchaj nagrania

Ptaki > Siewkowe > Nurzyk Uria aalge

informacje

Nużyk to trzeci gatunek, który udało mi się uwiecznić, podczas jednej wyprawy (patrz komentarz maskonur, kormoran). Niestety brakowało już czasu, aby zrobić większą ilość dobrych zdjęć. Rzecz jasna powodem wyjazdu był maskonur i to jemu poświęciłem zdecydowaną większość czasu. Niemniej jednak, chciałbym pisząc o nurzyku, wspomnieć o dwóch sprawach. Pierwsza to liczebność kolonii. Ogromna ilość ptaków, którą patrząc na wyspy i ich liczebność na nich to już nie mieści się w dziesiątkach tysięcy sztuk. Usytuowane są w trudniej dostępnych miejscach niż maskonury i kormorany. Druga to kształt ptaka. Obserwacja z dalszej, czy średniej odległości sprawia, że można by się założyć, że to kolonia pingwinów, gdyby nie nadlatujące osobniki z pokarmem dla młodych. Tymczasem nurzyki świetnie latają, zdecydowanie lepiej w ocenie obserwatora niż maskonury, którym latanie, ma się wrażenia, sprawia trudność. Nurzyk jest mniejszy od sąsiadujących tam kormoranów. Waga to około kilogram, przy rozpiętości skrzydeł około 70 centymetrów.
Z ostatniej chwili 06/2014 – Islandia
Dotychczasowa galeria nurzyka zostaje uzupełniona nowymi zdjęciami. Dość trudne warunki fotografowania, bo ze szczytu urwiska. Kolonia była okazała i wielogatunkowa, niestety fotografowanie ze szczytu urwiska daje dość specyficzne ujęcia i nie było ich zbyt wiele. Tak jak pisałem w tekście dotyczącym alki, załączone nagranie odgłosu alki i nurzyków jest wspólne dla tych gatunków, gdyż pochodzi z nagrania dogłosu kolonii i wydzielenie odgłosów poszczególnych gatunków byłoby trudne.
Z ostatniej chwili 06/2015
Podobnie jak na Islandii, w Norwegii nurzyki występowały w koloniach z alkami. Także i tym razem udało się uwiecznić odmianę nurzyka- nurzyka okularowego. Nurzyk okularowy był sam w kolonii alk, ale tym razem udało się wykonać nieco lepsze zdjęcia tych ptaków. Wykonałem kilka zdjęć nurzyka na skałach, ale też na wodzie. Nastąpiła przebudowa galerii.
Z ostatniej chwili 06/2018 – Islandia

W drodze na Nordcapp-j POLSKI

W drodze na Nordcapp- tekst przewodni - Sikora północna
Galerie nowopowstałe:

1.Sikora północna. 2. Czeczotka tundrowa. 3. Drozd obrożny.
Zmiany w galeriach:
1.Muchołówka żałobna. 2. Brzegówka. 3. Jer. 4. Nurnik. 5. Bielik. 6. Ostrygojad. 7. Mewa trójpalczasta. 8. Mewa siodłata. 9. Świstun. 10. Cyraneczka. 11. Gągoł. 12. Czyż. 13. Pierwiosnek. 14. Kormoran czubaty. 15. Maskonur. 16. Alka. 17. Nurzyk. 18. Foka szara. 19. Renifer.   20. Wiewiórka ruda.

Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge
Uria aalge